Güneş Enerjili Trafik İşaret ve LevhalarıÜlkelerin trafik akışını kolaylaştıran, trafik kurallarını sürücülere ve yayalara anlatan renkli uyarıcı panolardır. Bu levhalar yasak, tehlike ve bilgi levhaları olmak üzere üçe ayrılırlar. Levhaların kullanım alanları oldukça geniştir.

İnsanları çeşitli kazalardan korurlar. Ulaşım türlerine göre de levhalar değişiklik gösterir. Demir yolları elle verilen işaret levhaları kullanırken, deniz yollarında şamandıra ve ışık işaretleri vardır. Hava yolları ise sinyal levhaları ve ışıklandırma sistemi kullanmaktadır.

Trafik levhaları hayatımızı kolaylaştırırken, dış yaşantımızda belirli bir düzen oluşturmaktadırlar. Kullanılan işaretler tüm dünyada aynıdır ve aslında tamamen dünyanın trafik düzenini sağlamaktadırlar.

İşaret levhaları çeşitli malzemelerden ve çeşitli şekillerde üretilirler. Ama zaman içerisinde kullanılan malzemeler yıpranır ve bakım yapılmadığı sürece ömürleri tükenir. Son araştırmalarla dünyamız artık daha bilinçli enerji kaynaklarının tüketilmesi yönünde ilerliyor.

Yenilenebilir enerjilerin içerisinde güneş enerjisi her alanda kullanılmaya başlandığı gibi trafik levhaları, trafik lambaları ve trafik işaretleri üretiminde de kullanılmaktadır. Güneş enerjisi ile üretilen levhalar, enerji tasarrufu yaparken göz alıcı rengiyle gündüz ve gece görülme özelliği taşımaktadırlar.

Güneş enerjili trafik levhalarının en büyük avantajı ise otoban gibi geniş kapsamlı yollarda, trafiğin yoğun olduğu alanlarda, hatta elektrik kesintilerinde bile çalışabilmesidir. Ayrıca bu levhaların ve ikaz işaretlerinin bakıma ihtiyacı yoktur ve uzun ömürlüdürler.

Güneş Enerjili Trafik ve İkaz Levhaları

Güneş enerji sistemi ile yapılmış trafik ve ikaz levhaları, güneşten gelen ışık enerjisini içerilerine yerleştiren küçük kollektörlerle (toplayıcı) depolayarak, karanlık ortamlarda elektrik enerjisine dönüştürür ve levhanın yanmasını sağlarlar.

Değişik yanma tiplerinde çalışan bu levhaların bozulma riski hiç yoktur ve trafikte insanları en iyi şekilde yönlendirirler. Çeşitli ölçülerde ve istenirse özel tasarım çalışmalarıyla kolaylıkla üretilebilmektedirler.